Software zdarma

Ačkoli se obec neobejde bez placených softwarových produktů existují pro mnohé činnosti k placeným i neplacené alternativy, které se často komerčním programům vyrovnají nebo jsou alespoň dostatečné pro běžné úřednické činnosti. V případě potřeby Vám programy nainstalujeme, nastavíme, ukážeme práci s nimi, případně Vás důkladně zaškolíme.

Kancelářský software 

Balíky OpenOffice a LibreOffice jsou dvě varianty původního jednoho softwaru, nabídnou vše potřebné pro administrativní činnosti – výkonný textový a tabulkový editor, program pro prezntace, kreslicí program pro vektorovou grafiku a program pro vytváření a práci s databázemi. Výhodou programů je možnost otevření souborů z programů firmy Microsoft (zde však u složitějších funkcí nemusí být stroprocentní kompatibilita).  Samozřejmostí je možnost převádět soubory do formátu pdf.


Grafické programy

  • Photopea – on-line program pro pokročilou úpravu fotografií, obdoba Photoshopu, vytvořený českým programátorem
  • Gimp – pokročilý program pro práci s fotografiemi
  • Pollar Photo editor – jednoduché úpravy fotografií, snadné ovládání
  • Inkscape – propracovaný vektorový program pro tvorbu letáků, plakátů apod., obdoba programu Corel Draw

Formát pdf

PDFCreator – program pro tvorbu pdf z jakéhokoliv tisknutelného souboru v počítači, program se nainstaluje jako tiskárna. Současně je možné při instalaci přidat i komerční program pro editaci pdf PDF Architect, ve verzi zdarma umí např. smazat stránku z pdf dokumentu nebo spojit dva pdf dokumenty.


Zálohování

Veeam Agent pro Microsoft Windows FREE – program zálohuje servery, počítače a notebooky se systémem Windows např. na externí pevný disk, do síťového úložiště NAS nebo služby pro sdílení. A pokud ransomware zašifruje vaše soubory, systém se nespustí, dojde k havárii pevného disku nebo k poškození nebo neúmyslnému odstranění souboru, můžete je obnovit v řádu několika minut – jako by se nic nestalo.

Vytvoření účinného systému zálohování Vašich dat včetně dodání a nastavení funkčního hardwarového řešení doporučujeme přenechat odborníkům, protože data jsou pokladem Vašeho úřadu, který je třeba bedlivě střežit. Rádi Vám tuto službu poskytneme.


Vypalování CD, DVD, Blu-ray

Ashampoo Burning Studio free – jednoduchý program na vypalování dat, hudby i videa


Úprava zvukových souborů

Audacity – nenáročný program pro editaci zvukového souboru, vhodný pro drobné úpravy souborů pro hlášení místního rozhlasu, zkrácení znělky apod.


Prohlížení formátů DWG, DWX a DXF

Autodesk DWG Trueview – program pro prohlížení projektů vytvořených v programu AutoCAD


Písma

Při tvorbě zpravodaje nebo dalších tiskovin chcete např. použít nějaký zdobný font, ale písma nainstalovaná ve vašem počítačí jsou nedostatečná nebo nepodporují české znaky a výsledek není takový, jaký byste si přáli. Google fonts jsou písma zaměřená primárně pro webové stránky, ale je rovněž povolené jejich stažení do počítače a použití pro Vaše dokumenty. Velkou výhodou těchto fontů je častá podpora českých znaků.


Fotografie a vektorové obrázky

Potřebujete-li kvalitní fotografie nebo vektorové obrázky do zpravodaje, vytvořit letáček nebo obrazové upoutávky na obecní webové stránky doporučujeme Vám využít výbornou databanku pixabay.com. Vyhledávat i v českém jazyce můžete z více než 1,6 milionu obrázků. Fotografové mohou do databanky vkládat své vlastní fotografie.